GSM antennas - when is it worth investing in them?

GSM, czyli Global System for Mobile Communications, to jak sama nazwa wskazuje, globalny system komunikacyjny, z którego korzystamy wszyscy na całym świecie. I w Polsce bazujemy właśnie na tym systemie, który umożliwia nam komunikację za pomocą telefonów komórkowych, w formie rozmów telefonicznych czy wiadomości tekstowych.

W dużych i mniejszych miastach jakość sygnału GSM jest na dobrym poziomie, jednak sprawa może wyglądać inaczej w mniejszych miejscowościach, z dala od dużych aglomeracji, gdzie infrastruktura dostawców sieci jest rzadsza. W takim wypadku, gdzie zmagamy się z miałką jakością sygnału, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup wzmacniacza GSM.

Słabszy sygnał – gdzie?

Jak wspomnieliśmy na początku, gorszy sygnał GSM, przekładający się na trudności w wykonywaniu połączeń telefonicznych może być problemem w miejscowościach z dala od dużych miast, gdzie infrastruktura jest na niskim poziomie. Z takim problemem możemy także mieć do czynienia w podziemiach, na parkingach lub marketach oraz lotniskach. I właśnie w takich miejscach korzysta się ze wzmacniaczy GSM.

Antena GSM

Anteny GSM przystosowane są do obsługi technologii 2G, czyli opierającej się o rozmowy telefoniczne. Takie anteny umożliwiają pozbycie się problemów z szumem, przerywaniem i słabą jakością połączeń telefonicznych.

Źródło: https://balticad.eu/

Wzmacniacz GSM składa się zazwyczaj z czterech podzespołów. Antena GSM składa się z anteny zewnętrznej, montowanej na ścianie budynku, anteny wewnętrznej, która montowana jest w środku naszego domu, wzmacniacza, który przejmuje sygnał i wzmacnia go na obszarze naszego domu i posesji oraz z kabla, który łączy ze sobą wszystkie elementy.

Jak skutecznie sprawdzić, czy antena GSM jest nam potrzebna?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego wzmacniacza, warto upewnić się, że jest on potrzebny. Jak to zrobić? Istnieje prosty sposób, a wystarczy nam do tego tylko nasz telefon komórkowy. Co prawda, pierwszym i najbardziej znanym sposobem jest po prostu zwrócenie uwagi na oznaczenie graficzne (najczęściej tak zwane kreski), które mówi nam o sile sygnału sieciowego. Jednak, ta metoda nie daje nam dokładnych wyników, a czasem mogą one być zupełnie dalekie od rzeczywistości – różne telefony mają niejednolite oznaczenia, które nie dają wymiernych wyników.

Innym, o wiele bardziej precyzyjnym sposobem mierzenia zasięgu GSM jest mierzenie go za pomocą decybeli. Taki test możemy wykonać za pomocą naszego telefonu, a uzyskane wartości będą zdecydowanie dokładniejsze. Im niższa wartość decybeli, tym mocniejsza siła sygnału.

Published
Categorized as Phones

By Viktor Greenwood

I have been interested in IT since 2005, and I have been working in IT since 2010. I like to solve problems, and in my free time I like to run in the wilderness.

2 comments

  1. Kupiłem taki zestaw antenowy .. po zamontowaniu i może po 3 tygodniach miałem wizytę panów z nadzoru telekomunikacji . Mój wzmacniacz zakłócał pracę nadajnika w Puszczykowie .. Nie doszło do zapłacenia przez mnie kary bo nie byłem zawiadomiony przez sprzedającego że to ustrojstwo jest nielegalne .. A sprzedający wypiął odbyt i nie zwrócił kasy za nielegalnie sprzedawany sprzęt ..

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *