IT consulting and outsourcing - what to follow when choosing a business partner?

Outsourcing i doradztwo IT to prężnie rozwijające się branże, które w obecnych czasach mogą z powodzeniem zastąpić dział IT w firmie z praktycznie każdej branży. Decyzja o delegowaniu pewnych zadań zewnętrznemu podmiotowi jest w wielu przypadkach uzasadniona biznesowo – po co inwestować w sprzęt, oprogramowanie i wyspecjalizowaną kadrę, gdy na rynku inne firmy wyspecjalizowane w procesach IT oferują nam swoje usługi znacznie taniej. Jednak ze względu na duży rozwój branży Outsourcingu warto przeanalizować, jakie czynniki wpłyną na dobry wybór partnera biznesowego. Na co zwrócić uwagę wybierając firmę doradczą lub outsourcingową IT?

Ustalenie celu współpracy

Decyzja o rozpoczęciu współpracy z firmą outsourcingową lub doradczą IT powinna być poprzedzona dogłębną analizą potrzeb i celów, jakie organizacja stawia sobie na następne lata. Gdy cele przedsiębiorstwa zostaną zidentyfikowane, wtedy dopiero należy zweryfikować, czy w nowym modelu znajdzie się miejsce na outsourcing IT.

Takie skonkretyzowanie potrzeby znacznie ułatwią pierwszy kontakt z partnerem biznesowym z branży IT, który na podstawie naszych potrzeb będzie w stanie ustalić strategię współpracy oraz zapewni nam wystarczające zasoby do stworzenia zgranego zespołu.

Doświadczenie w naszej branży

W obecnych czasach procesy IT są realizowane w firmie działającej w praktycznie każdej branży. Jednak zorientowanie na konkretną branżę może znacznie pomóc w realizacji naszych potrzeb bez względu na specyfikę działalności. Dlatego też wybierając dobrego partnera biznesowego, zwróćmy uwagę na to, czy firma realizowała już wsparcie IT dla organizacji z naszej branży. Jeśli tak, możemy mieć pewność, że dany partner zapewni nam najwyższą jakość obsługi ze względu na swoje poprzednie doświadczenia z outsourcingiem IT dla danej branży.

Jak zweryfikować dotychczasowe doświadczenie firmy doradczej czy outsourcingowej? Przede wszystkim rozmowa z jej przedstawicielami. Warto poprosić o stosowne rekomendacje oraz uzyskać pewność, że usługi IT będą wykonywane przez tych samych specjalistów, którzy mieli swoją rolę w poprzednich współpracach z firmą należącą do tej samej branży. 

Dobre opinie o współpracy z firmą IT

Żadna współpraca biznesowa pomiędzy jedną a drugą firmą nie pozostaje bez echa. Dlatego też, podczas wyboru odpowiedniej firmy outsourcingowej możemy wspierać się opiniami dotychczasowych firm, które miały okazję skorzystać z usług doradztwa i outsourcingu IT. 

To bardzo ważne, by poznać opinie innych przedsiębiorstw, ich odczucie związane z wykorzystaniem potencjału outsourcingu IT. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak komunikacja, czas reakcji firmy outsourcingowej, jej terminowość oraz wywiązywanie się z założeń współpracy. Nie zniechęcajmy się jednak pojedynczą negatywną opinią. Warto takie oceny weryfikować również u drugiej strony – wtedy dowiemy się, jakie było źródło nieporozumienia, co pozwoli nam uniknąć takich sytuacji. 

Koszty współpracy z partnerem IT

Koszty współpracy z firmą outsourcingową to często najważniejszy czynnik, który bierzemy pod uwagę podczas wyboru partnera IT. W jaki sposób realizowana jest współpraca z firmą outsourcingową pod względem warunków finansowych?

Najczęściej spotkać możemy się z dwoma wariantami. W pierwszym z nich opłacany jest cały projekt. Cena uzależniona jest od wagi zadania, czasu, w jakim oczekujemy realizacji zlecenia oraz poziomu trudności wdrożenia/zlecenia. Jest to dobre rozwiązanie w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie oszacować, jak wiele czasu zajmie dane zadanie.

Drugim wariantem jest rozliczenie w formie płatności za każdą roboczo godzinę. Jest to najlepsza forma współpracy, gdy firma IT ma zająć się bieżącą obsługą architektury IT, stroną internetową lub czymkolwiek innym, co wymaga długoterminowej współpracy. 

Terminowość najważniejsza

Terminowość firmy doradczej lub outsourcingowej jest kluczowym czynnikiem, który powinien decydować o nawiązaniu współpracy z danym partnerem. Obecne czasy są bardzo dynamiczne, dlatego też szybkość reakcji i działania może mieć ogromny wpływ na utrzymanie lub zdobycie przewagi konkurencyjnej w branży. Jeśli firma IT tak jak https://mindworkers.pl/ cechuje się perfekcyjną terminowością, która jest poparta opiniami innych klientów, możemy z powodzeniem oddać jej odpowiedzialność za procesy IT zachodzące w naszym przedsiębiorstwie

Published
Categorized as Other

By Viktor Greenwood

I have been interested in IT since 2005, and I have been working in IT since 2010. I like to solve problems, and in my free time I like to run in the wilderness.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *