Write-protected disk - how to fix this error?

Użytkownicy komputerów z pewnością nie raz zderzyli się z sytuacją odmowy współpracy przez sprzęt. Mniejszy problem jest, gdy odmawiającym współpracy peryferium jest myszka, drukarka czy też klawiatura. Prawdziwe kłopoty zaczynają się gdy brak woli współpracy pojawia się po stronie nośnika danych, na którym znajdują się ważne, unikalne dokumenty, projekty i inne, niezwykle ważne pliki.

Dysk zabezpieczony, choć nie był zabezpieczany

Sztandarowym przykładem problemów z nośnikiem danych jest komunikat o istniejącym zabezpieczeniu przed zapisem dysku, wyświetlający się po jego podłączeniu do komputera. Skutkiem komunikaty jest brak możliwości zmiany zawartości danego dysku, pendrive’a czy też karty pamięci. Nic nie można z niego skopiować, nic nie można z niego usunąć, ani nic nie można do niego dodać. Co więcej nie da się nawet przeprowadzić formatowania dysku.

Brzmi jak czarna rozpacz, nieprawdaż? Jeśli nosisz na dotkniętym tym problemem nośniku projekt, nad którym pracowałeś bez wytchnienia kilka miesięcy lub też zdjęcia z wakacji życia, których nie chcesz utracić to nie stoisz na straconej pozycji. Istnieje kilka, mniej lub bardziej skomplikowanych, sposobów na poradzenie sobie z taką sytuacją.

Genialne w swej prostocie, czyli zmieniamy literę dysku

Pomóc w takiej sytuacji może manipulacja literami. A dokładniej podjęcie próby zmiany litery, którą system nadaje dla dysków podłączonych do danego komputera. Robi się to w banalny sposób, a w zdecydowanej większości przypadków występowania tego problemu może pomóc.

Wystarczy skorzystać z Panelu sterowania, a w nim pokierować się do sekcji 'System i zabezpieczenia’. Tam z kolei wybrać 'narzędzia administracyjne’, a następnie opcję 'utwórz i sformatuj partycję dysku twardego’. Potem na wyświetlonej liście wystarczy odnaleźć problematyczny dysk, po czym klikając nań prawym klawiszem myszy wybrać polecenie 'Zmień literę dysku’ i wybrać inną literę od obecnie ustawionej.

Do pełnego sukcesu trzeba jeszcze odłączyć nośnik od komputera, a następnie ponownie go podłączyć. Powinno zadziałać. Jeśli jednak dysk wciąż sprawia znany z komunikatu problem to trzeba przejść do bardziej wysublimowanych metod.

Manipulacja rejestrem Windows

Innym sposobem na rozwiązanie problemu jest zmiana wpisu w rejestrze danego dysku. Częstym źródłem opisanego problemu jest bowiem błędny zapis w rejestrze, który – na całe szczęście – można ręcznie zmienić. W tym celu należy uruchomić edytor rejestru, poprzez wpisanie w systemowym oknie uruchamiania polecenia 'regedit’.

Uruchomiona aplikacja w swej lewej części będzie miała tzw. drzewo katalogów. Należy w nim odnaleźć ścieżkę 'HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies’. Następnie Zaznaczamy rejestr 'StorageDevicePolicies’ i szukamy wpisu o nazwie WriteProtect. Po kliknięciu zmieniamy wartość z 1 na O. Powinno zadziałać, przywracając wiarę w niezawodność nowoczesnych technologii.

By Viktor Greenwood

I have been interested in IT since 2005, and I have been working in IT since 2010. I like to solve problems, and in my free time I like to run in the wilderness.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *