How to send someone a pin - Google Maps location?

Wielu z nas często korzysta z nawigacji w telefonie. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza w trasie czy w obcym mieście. Telefon zwykle mamy ze sobą, a papierową mapę coraz rzadziej. Zwykle, by dotrzeć w konkretne miejsce, wystarczy znać dokładny adres. Zdarza się jednak, że mapy nie mają dokładnych lokalizacji lub chcemy dotrzeć w miejsce nie posiadające adresu. W takiej sytuacji można skorzystać z lokalizacji GPS, wysłanie takiej pinezki umożliwiają Google Maps. W tym poradniku wyjaśnimy, jak wysłać komuś pinezkę.

Dlaczego adres czasami to za mało?

Choć większość miejsc w Polsce ma swój dokładny adres, nadal zdarzają się sytuacje, gdy lokalizację np. miejsca spotkania możemy podać tylko orientacyjnie. Przykładem może być poszukiwanie domu lub mieszkania na nowych, dopiero budowanych osiedlach. W takich sytuacjach numer domu może nie być znany lub mapy w nawigacji mogą go nie widzieć.

Często sytuacją, gdy podanie lokalizacji za pomocą Google Maps się przydaje są wszelkiego rodzaju spotkania w plenerze. Parki, lasy i pola są rozległe, a nie zawsze pobliskie punkty orientacyjne pozwalają wystarczająco dokładnie określić daną lokalizację. Wysyłając pinezkę z lokalizacją mamy gwarancję, że nikt z uczestników spotkania nie zabłądzi w drodze na nie.

Z możliwości określania lokalizacji za pomocą Google Maps często korzystają też rodzice i opiekunowie osób starszych. Bo warto wiedzieć, że taka pinezka może nam pomóc śledzić, czy dziecko dotarło do domu, lub określić, gdzie znajduje się osoba starsza potrzebująca pomocy.

Jak wysłać komuś lokalizację Google Maps w telefonie?

Wysyłanie lokalizacji za pomocą Google Maps jest jedną z bardziej popularnych opcji tej aplikacji. Najczęściej wysyłamy ją z telefonu np. by pomóc komuś nas znaleźć na mieście lub w plenerze. Możemy wysłać określony punkt z mapy lub naszą aktualną lokalizację (wystarczy włączyć usługę lokalizacji w telefonie). Warto też wiedzieć, że pinezkę można wysłać z komputera.

Aby wysłać lokalizację Google Maps z telefonu wykonujemy następujące kroki:

  • otwieramy aplikację Mapy Google;
  • wpisujemy nazwę miejsca, które chcemy udostępnić w wyszukiwarce lub wybieramy je przytrzymując wybraną lokalizację na mapie. By udostępnić swoje dokładne położenie wystarczy włączyć usługę lokalizacji, a następnie przytrzymać niebieską kropkę wskazującą nasze położenie;
  • na dole ekranu wybieramy opcje „Udostępnij” lub „Udostępnij trasę” i z listy wybieramy aplikacje w której chcemy udostępnić pinezkę (może to być Messenger, mail lub wysyłka sms).

Wysłanie pinezki z komputera przebiega analogicznie. Wchodząc na Google Maps wybieramy konkretną lokalizację. Następnie w menu wybieralnego w lewym górnym roku (trzy poziome kreski) wybieramy opcję „Udostępnij lub umieść mapę” i kopiujemy link mapy do wiadomości lub innego miejsca, w którym chcemy udostępnić daną pinezkę.

Co jeszcze daje udostępnianie swojej lokalizacji?

Udostępniając pinezkę w Google Maps nie tylko możemy pomóc komuś znaleźć dokładny adres jakiegoś miejsca, ale również umożliwić śledzenie naszej trasy. Może to być dużym ułatwieniem chociażby podczas wspólnego wyjazdu na wakacje. W ten sposób nasi bliscy mogą też śledzić chociażby to, czy jesteśmy już blisko domu. Trzeba jednak pamiętać, by odpowiednio określić czas, w jakim chcemy udostępniać nasze położenie.

Published
Categorized as Phones

By Viktor Greenwood

I have been interested in IT since 2005, and I have been working in IT since 2010. I like to solve problems, and in my free time I like to run in the wilderness.

2 comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *