What programs to install on a new computer?

Po zakupie nowego komputera czy laptopa musimy zmierzyć się z zadaniem zainstalowania wszelkich potrzebnych nam do codziennego użytku programów na Windowsie. Jakie aplikacje będą dla nas najbardziej przydatne i potrzebne przy nowym komputerze? Linki do pobrania programów są w nagłówkach.

Google Chrome or Firefox

Z Windowsem 10 zainstalowany od razu jest Microsoft Edge, ale nie oszukujmy się, Chrome lub Firefox to o wiele lepsze alternatywy, choćby ze względu na mnogość świetnych wtyczek do nich.

Dropbox lub inny wirtualny backup

Najważniejsze pliki trzeba zawsze backupować, bo dysk twardy może paść nam w każdej chwili, lub stracimy pliki z jakiegokolwiek innego powodu. Tutaj z pomocą przychodzi darmowy Dropbox i inne usługi,

Darmowe LibeOffice lub płatny MS Office

Edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny – zawsze nam się przydadzą. Oczywiście jest jeszcze internetowy Google i ich Docs, ale warto mieć też coś stacjonarnego.

Edytor zdjęć, Paint.NET

Prosty w obsłudze program do obróbki graficznej zdjęć, Paint.NET jest tutaj idealnym wyborem, łatwiejszy w obsłudze od Photoshopa czy GIMPa, ale ze sporymi możliwościami.

Dla bezpieczeństwa Malwarebytes Anti-Malware

Windows 10 i poprzednie mają standardowo zainstalowany Windows Defender, ale warto zainstalować jeszcze darmową wersję MA-M, które ochroni nas przed malware, adware czy spyware.

Odtwarzacz multimedialny

Tutaj są dwa proste wybory – VLC lub Media Player Classic. Łatwo na nich obejrzymy filmy, pobierzemy napisy czy posłuchamy muzyki.

Robienie screenshotów – ShareX

Tworzenie zrzutów ekranu zawsze się przydaje, czy to do zapisania czegoś ważnego czy do wysłania jakiegoś fragmentu ekranu znajomym. ShareX to świetne darmowe rozwiązanie, nagramy nim również pulpit, a screenshoty automatycznie wrzucimy do Internetu.

Rozpakowywanie archiwów – 7zip

Nie musimy kupować WinRara, aby rozpakować pliki w formacie .rar czy .zip. Zrobi to za nas darmowy 7zip.

Ochrona oczu dzięki f.lux

F.lux automatycznie dostosuje barwę kolorów ekranu i jego jasność względem pory dnia. Możemy także ręcznie ustawić sobie te opcje, żeby nasze oczy lepiej znosiły godziny spędzane przy ekranie komputera. Zdecydowanie warto.

Wyszukaj plików dzięki Everything

Everything to malutki, ale jakże użyteczny program, dzięki któremu przeszukamy cały komputer w ciągu ułamka sekundy. Koniec z długimi minutami oczekiwania na znalezienie pliku przy użyciu Windowsowej wyszukiwarki.

VPN dla obejścia blokad regionalnych w Internecie

Zablokowane strony internetowe, serwisy VOD, Netflix i inne – to znak naszych czasów. Można to wszystko jednak ominąć dzięki programowi typu VPN, tutaj wybór jest duży – klik.

Jakie inne programy jeszcze polecacie do zainstalowania na świeżej instalacji komputera? Dajcie znać w komentarzu poniżej.

Published
Categorized as Software

By Viktor Greenwood

I have been interested in IT since 2005, and I have been working in IT since 2010. I like to solve problems, and in my free time I like to run in the wilderness.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *