Grafika typu pixel art to świetne narzędzie do stworzenia prostych grafik komputerowych, które możemy potem wykorzystać np. w grach komputerowych. Estetyka pixelartowa ma swoje korzenie z ośmio- i szesnastobitowych komputerów i konsoli do gier, ale występuje też np. w kalkulatorach.
Najlepsze płatne i darmowe programy do pixelart
W jakich programach najlepiej zacząć tworzyć grafikę pixel art? Oczywiście możemy do tego wykorzystać kombajny graficzne takie jak Adobe Photoshop czy GIMP, ale jest też sporo dedykowanego oprogramowania, w którym teoretycznie łatwiej stworzymy i animujemy nasz pixel art.
Aseprite

Aseprite ma przytłaczająco pozytywne opinie na platformie Steam nie bez powodu. Jest bardzo przyjazny w obsłudze, znajdziemy do niego sporo darmowych tutoriali i poradników, a tutaj lista podstawowych funkcji:
- tworzenie sprite’ów używając warstw i klatek
- tworzenie grafik w RGBA i w tryb ograniczonej palety kolorów (kolory indeksowane)
- otwieranie i zapisywanie animacji GIF, sekwencji w plikach PNG, itp.
- narzędzia do animacji: podgląd animacji w trybie rzeczywistym, „onlion skinning”, zaznaczanie klatek
- narzędzia do grafiki pixel artowej: cieniowanie, cięcie klatek co do piksela, rotacja RotSprite, tryb kafelkowy, wypełnianie konturów
- eksportowanie i importowanie arkuszy sprite’ów
Aseprite jest dostępne do kupienia na stronie producenta za $19,99 dolarów, lub na Steamie za 71,99 zł. Niestety program nie posiada polskiej wersji językowej, jest po angielsku, na szczęście nie powinien to być duży problem przy niewielkiej ilości tekstu w programie. Aseprite działa na systemie Windows, macOS i Linux. Aseprite nie ma darmowej wersji, ale dostępna jest wersja próbna (trial), która pozwala na wszystko oprócz zapisywania projektów.
Pyxel Edit

Pyxel Edit to program do rysowania pixel art-u z głównym naciskiem na pracę z kafelkami (ang. tiles). Jest to świetne rozwiązanie do stworzenia grafiki (map, postaci itp) do gier z RPG Makera czy Unity. Dodatkowo w Pyxelu można tworzyć animacje i eksportować je jako arkusze sprite czy animowane GIFy.
Pyxel Edit działa jako aplikacja na Windowsa i macOS, a także na Linuxie przez Wine. Dostępna jest pełnoprawna wersja za tylko $9 do kupienia ze strony producenta, ale także starsza wersja beta (m.in. bez opcji animowania), która jest całkowicie darmowa.
GraphicsGale

GraphicsGale to jedna z najlepszych darmowych opcji wśród programów do tworzenia pixel art. Co prawda interfejs użytkownika jest trochę przestarzały i program będzie wymagał trochę czasu to nauczenia poruszania się w nim, ale oferuje on sporo funkcji, a także pozwala na animowanie naszych kreacji.
GraphicsGale jest dostępne do pobrania za darmo here.
LibreSprite

LibreSprite powstało na bazie wczesnej wersji Aseprite i ma mniej funkcji, ale jest open source, czyli w pełni darmowe. LibreSprite można pobrać z serwisu Github twórcy.
Piskel – kreator pixel art-ów online

Jeśli chodzi o program do tworzenia pixel art’ów za pomocą tylko przeglądarki i połączenia internetowego to znajdziemy kilka takich opcji, jednak zdecydowanym faworytem jest w pełni darmowy Piskel.
Jest to świetna opcja dla początkujących grafików, którzy chcą spróbować jak wygląda w praktyce tworzenie sprite’ów i podstawowych animacji. Piskel jest również dostępny jako aplikacje na Windows, macOS czy Linux, jednak to wersja online jest najszybsza.
Inne aplikacje do pixel art
- Adobe Photoshop – ogromny kombajn do grafiki 2D, nieco drogi, ale jeśli potrafimy się nim posługiwać, to warto spróbować tworzyć w nim pixel art
- GIMP – również spory program, całkowicie darmowy, świetnie nada się do rysowania, jednak opcje animowania sprite-ów są w nim bardzo ograniczone
- Pro Motion NG – spory program głównie do pixel art, kosztujący $39, oferujący dużo funkcji, jednak wymaga poświęcenia czasu do nauczenia się go
- Krita – jest to świetny program, jednak przede wszystkim przeznaczony do pracy na tablecie, a także do tworzenia grafik koncepcyjnych, ilustracji, komiksów, tekstur czy matte painting; posiada pędzle do pixel art-u, więc można w nim sprawnie tworzyć sprite-y, a także animować poklatkowo